Така ще им помогнете да растат спокойно и да се научат да се справят с трудностите
Снимка: Shutterstock
Игнориране на чувствата на детето, липса на правила и отношение като към приятел, а не като родител, са само част от грешките, които може да допуснете, докато опитвате да възпитате детето да бъде добър човек.
Препоръките са на психолога Шери Кембъл в статия, публикувана в Huffington Post.
Безспорно децата са светлината на живота на родителите и те се стараят да им дадат и да ги научат на най-доброто, което могат. Целта е да възпитат не просто добри хора, но да направят децата щастливи в дългосрочен план.
Често обаче тези мечти остават само блян, а обикновено причината за това са родителските грешки. Според Кембъл има 8 важни правила, които трябва да се спазват и които могат да ви спестят негативните ефекти от грешките във възпитанието.
Ето какво НЕ бива да правите, когато възпитавате децата.
Снимка: Shutterstock
1. Игнорирате чувствата на детето
Ако детето е тъжно, ядосано и уплашено, не трябва да му се карате, унижавате или пренебрегвате с идеята, че като минимизирате проблема, ще му помогнете. Напротив – така усложнявате още повече нещата.
„По този начин му казвате, че това, което чува, е грешно. И в същото време пропускате възможността да имате открита връзка с него. А това е важно, защото така то се учи да възприема емоционалните връзки, знаейки че е обичано“, обяснява психологът.
2. Не създавате правила
Ако не кажете ясно какви са вашите очаквания, детето никога няма да знае какво да прави. Правилата създават граници, които помагат на малките да разграничават добро от лошо, правилно от грешно.
„Ако детето няма правила, то ще се опита да намери за себе си граници, но те могат да са погрешни. Това може да се превърне в проблем в бъдеще, тъй като би довело до ниско самочувствие или тревожно поведение“, смята Кембъл.
3. Приемате детето като приятел
Едно е да се държите приятелски и съвсем друго да го натоварвате с ролята да бъде вашия доверен приятел, на чието рамо може да си изплачете мъката.
„Никога не споделяйте страховете, притесненията и проблемите си в отношенията с детето, камо ли да търсите неговия съвет по въпроса. Ако в очите на детето си се покажете безпомощни и победени, ако го използвате като психотерапевт, никога няма да спечелите уважението му“, казва експертът.
Детето ще свикне да се отнася към вас като с равен, но няма да се научи да се справя с проблемите и предизвикателствата. И освен това децата не са длъжни да се натоварват с вашите лични проблеми.
4. Охулвате другия родител
Ако никога не проявявате любов и привързаност към партньора си пред детето, то няма да може да разбере какво всъщност е любовта и как тя изглежда.
При проблеми в двойката, често се случва единият партньор да говори лошо за другия, без да осъзнава присъствието на детето. Това обаче поражда хронично състояние на тревожност в него.
А ако вече сте разделени и продължавате да поддържате атмосфера на взаимни обвинения към вече бившия, предавате много лошо послание на детето, което може да го травмира за дълъг период.
5. Наказвате независимостта
Когато детето бъде наказано за нещо, което е направило като част от своя растеж, то може да се почувства виновно и просто да спре да се развива.
„Това често причинява дълбока несигурност, бунт и арогантно поведение, които показват липсата на способност да бъде себе си и да стане независим човек“, обяснява психологът.
6. Отнасяте се към детето като продължение на себе си
Ако свързвате идеята за вашия успех като родител с външния вид и способностите на вашето дете, неговото поведение и академични постижения, може би дори колко приятели има, вие му показвате, че го обичате не заради това, което е то, а за онова, което външно показва.
Това поведение превръща децата във фалшиви хора, които ще се страхуват да бъдат себе си и ще се притесняват дали са се представили на ниво.
Снимка: Shutterstock
7. Месите се в отношенията на детето
Насочването на детето как да приема другите около него, независимо дали са приятели, роднини или учители, е огромна грешка, която ще му се отрази в зряла възраст.
„Ако например детето ви попадне в беда в училище и вие се втурнете да говорите с учителя, за да разрешите проблема, то никога няма да се научи да се справя самостоятелно с трудностите и ще се затруднява да изгражда трайни приятелства“, е мнението на специалиста.
8. Опитвате да го защитите от всичко
„Когато защитавате детето от всякакви проблеми и емоции, в него се създава чувство за право на защита, за хипертрофично самочувствие, което често излиза извън границите на нарцисизма“, предупреждава Кембъл.
И детето започва да очаква животът да е по-лесен, отколкото е в действителност, да вярва, че има право да постигне каквото и да било, независимо от това как се е държало.
По материали от Nostro figlio
За да станем по-добри хора, трябва да се изправим пред погрешните си представи.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари